Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

zasiłek dla niepełnosprawnych
finanse i biznes społeczeństwo

Kto według przepisów prawa może starać się o świadczenie rodzinne, a kto o zasiłek?

Kto według przepisów prawa może starać się o świadczenie rodzinne, a kto o zasiłek?

Okazuje się, niektóry zapisy nowelizacji ustawy dotycząca świadczeń rodzinnych są niezgodne z konstytucją. Rząd na razie pracuje nad zmianami w prawie, które skrzywdziło wiele opiekunów.
Dotychczasowe przepisy przyniosły wiele negatywnych zmian dla najbliższych opiekujących się starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Do niedawna takim osobom był przyznawany dodatek pielęgnacyjny, który zniosły bieżące przepisy. Na szczęście trybunał konstytucyjny orzekł, że jest to zapis niezgodny z prawem i nakazał natychmiastową zmianę tego stanu prawnego.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych trafiła do poprawki

Rząd przygotował już projekt przywrócenia świadczenia pielęgnacyjnego, na razie jego szczegóły są omawiane pomiędzy resortami. Ministerstwo pracy zapowiedziało jednak, że nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero w przyszłym roku. Dodatek otrzymają jedynie najbliżsi, natomiast dalsi krewni opiekujący się osobą chorą nie mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne, a zajmują się osobą chorą bądź niepełnosprawną również mogą liczyć na pomoc państwa. W związku z tym, że według przepisów ustawy nie jest to praca zarobkowa, takie osoby mogą starać się o dodatek pielęgnacyjny dla najbliższych.

Zmiana przepisów przyznawania pomocy dopiero w przyszłym roku.

Natomiast osoby, które musiały zrezygnować z zatrudnienia by opiekować się osobom starszą, mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy. W przypadku tego dodatku nie ma znaczenia ani rodzaj umowy, ani czas na niej przepracowany. O taką pomoc może starać się każdy kto zrezygnował z pracy.
Należy jednak pamiętać, że decyzja o przyznaniu tego świadczenia wydawana jest przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie kilku kryteriów. Jednym z nich jest wysokość dochodu na członka rodziny, który nie powinien przekraczać 623 złote. Zazwyczaj jest ono kluczowe i wielu osobom nie zostaje przyznano to świadczenie. W Polsce ten zasiłek otrzymało zaledwie 5,2 tys. osób.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes