Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

budownictwo

Najpopularniejsze kolory elewacji

Elewacja pełni funkcję nie tylko ochronną, ale też dekoracyjną, warto wobec tego zadbać o jej wysokie walory estetyczne. Obecnie można przebierać w kolorach, strukturach o ciekawej fakturze. Jeśli dobierze się odpowiedni rodzaj tynku i właściwą kolorystykę, to uwydatni się atuty architektoniczne i zakamufluje ewentualne defekty. Można postawić na kolory stonowane lub intensywniejsze, barwy ziemi, pastele. Możliwości jest wiele, a kolor elewacji ma ogromny wpływ na wygląd całego budynku.

Modne elewacje – jak dopasować odpowiedni kolor?

Architektura budynku to jedno, ale duże znaczenie ma wykończenie go. Wybierając elewację, należy dobrze pomyśleć nad doborem odpowiedniej kolorystyki. Na uwadze powinno się mieć nie tylko swoje osobiste preferencje, ale też aranżację ogrodu. Jeśli chce się uzyskać spójną całość, to powinno się dobrać kolorystykę do charakteru otoczenia. Jeśli dom jest otoczony naturalnymi krajobrazami, to warto postawić na ciepłe odcienie, jasne kolory, barwy ziemi. Za pomocą jasnych kolorów można optycznie powiększyć budynek, z kolei ciemne pomniejszają go. Obecnie najmodniejsze są elewacje w odcieniach szarości, bieli, brązów, beży i stonowane zielenie. Najlepszy efekt uzyska się, jeśli elewacja będzie współgrać kolorystycznie z wyglądem dachu, stolarki okiennej i ogrodzenia. Jeśli ktoś szuka czegoś unikalnego, dzięki czemu elewacja będzie prezentować się bardzo efektownie, to warto wybrać tynk mozaikowy, czyli połączenie kolorowych kruszyw. Za jego pomocą można pomalować całe ściany, tylko detale elewacji lub inne elementy budynku. Tynki mozaikowe dostępne są w wersji zarówno drobno-, jak i gruboziarnistej. Mnogość wersji kolorystycznych sprawia, że nie ma problemu z dopasowaniem go do swoich preferencji i otoczenia.

Jakiego koloru wybrać farby elewacyjne?

Jako że obecnie królują szarości na elewacjach budynków, to warto zastanowić się nad tym, z jakimi kolorami będą one najlepiej współgrać. Biel i popiel to oczywiście nie jedyne możliwości. Świetny efekt pozwoli uzyskać połączenie szarości z kolorem czerwonym lub grafitowym. Modne są także odcienie przygaszonego żółtego, rdzawej pomarańczy, brudnego jasnego różu. Polecić można kolor groszkowy, bananowy i błękitny. Uniwersalnym wyborem, który sprawdzi się w przypadku praktycznie każdej bryły domu, jest połączenie bieli z szarością. Nowoczesne budynki pięknie prezentują się w wersji biało-brązowej oraz szaro-czerwonej. Jeśli ktoś ceni sobie styl minimalistyczny lub modernistyczny, to z pewnością będzie zadowolony. Z kolei domy mające tradycyjną bryłę warto pomalować na kolor beżowy i piaskowy. W celu podkreślenia naturalnego charakteru budynku idealnie sprawdzi się połączenie zieleni z brązem. Z naturalnym krajobrazem wspaniale współgra również beż i zieleń.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes