Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

finanse i biznes

Polska straciła duże wpływy do budżetu z podatku VAT. Winny jest eksport

Urzędy skarbowe musiały zwrócić przedsiębiorcom ponad 79,1 mld złotych. Uszczupliło to znaczenie wpływ z podatków pośrednich zasilających budżet państwa. Ministerstwo Finansów tłumaczy to sytuację dużym eksportem.

Podatki pośrednie stanowią ponad 80 procent wszystkich wpływów z podatków wchodzących do budżetu państwa. Obecnie przy zakupie różnego rodzaju produktów do krajowej kasy wpływa około 200 mld złotych. Zdaniem ekonomistów, aby system był skuteczny maksymalny zwrot podatku naliczonego powinien wynosić 50–52 mld zł. Aktualnie jest on wyższy o około 30 mld złotych.

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary za granicą nie muszą odprowadzać podatku, ale nabywają prawo do zwrotu podatku VAT naliczonego na wydatkach związanych z eksportem. Okazuje się, że dużą grupą osób, którzy również uzyskali zwrot z podatku od towarów i usług są gospodarstwa oraz producenci rolni, którzy otrzymali dofinansowania ze środków unijnych.

Firmy starają się unikać płacenia VAT-u za wszelką cenę

Jeżeli kwota zwrotów z podatku od towarów i usług będzie się nadal zwiększać może zachwiać to równowagą wpływów i wydatków budżetowych. Zdaniem ekspertów zbyt wysoki zwrot nie wynika tylko z dużego eksportu, ale z tak zwanej optymalizacji podatkowej. Wiele firm stara się uniknąć płacenia wysokiego VAT-u za wszelką cenę. W związku z tym można podejrzewać, że nadmierne wypłaty są związane z różnego rodzaju wyłudzeniami.

Zmniejszenie wpływów do budżetu jest związane z istnieniem dość dużej szarej strefy w naszym państwie. Firmy starają się unikać płacenia podatków na różne sposoby, mniej lub bardziej legalne. Zdaniem ekspertów niektóre zwroty z VAT wynikają z fikcyjnych transakcji oraz z pospolitych oszustw.

Jeżeli państwo nie zacznie ograniczać wielkości szarej strefy to może okazać, że zwroty z VAT-u będą jeszcze większe. Na razie resort finansów zastrzega, że podane informacje są wyłącznie wstępnymi szacunkami, a ostateczne dane mają zostać podane do końca marca. Może się jednak okazać, że zwroty są jeszcze większe.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes