Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

psychoterapia w polsce
psychologia

Psychoterapia w Polsce coraz bardziej popularna.

Osoby regularnie oglądające seriale zagraniczne – w szczególności amerykańskie – zapewne doskonale zdają sobie sprawę z tego jak bardzo popularny jest zawód psychoterapeuty w krajach wysoko rozwiniętych.

Regularne odwiedzanie profesjonalisty celem zwierzenia mu się z przeżywanych trudności i problemów oraz zasięgnięcia specjalistycznej porady nie tylko już dawno przestało za granicą stanowić temat tabu ale i stało się pewnego rodzaju normą. Osoby o ugruntowanej pozycji społecznej muszą bowiem odpowiednio zadbać o własne zdrowie psychiczne, co nie powinno w żadnym wypadku dziwić. Niezwykle intrygujący jest jednakże fakt, iż nasi rodacy coraz częściej decydują się na korzystanie z usług psychoterapeutów. W rozmowie z wrocławskim psychoterapeutą Anną Kowską – Polańską dowiedzieliśmy się, że wedle danych wynika, że w przeciągu ostatnich dwudziestu lat na terenie Polski zainteresowanie ich usługami wzrosło ponad dwukrotnie. Co jest powodem tego faktu?

Na pytanie to trudno odpowiedzieć jednoznacznie, jednakże socjologowie doszukują się przyczyny rzeczonego stanu rzeczy przede wszystkim w naszej zmianie stosunku do własnego zdrowia psychicznego. Polacy przestają wstydzić się zarówno przed samymi sobą jak i przed członkami najbliższej rodziny swoich lęków, zaburzeń psychicznych, czy też powodowanych przez nie problemów zdrowotnych. Powoli do lamusa odchodzą usilne próby poradzenia sobie z własnymi problemami samodzielnie. Jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne, jako że wiele osób nie dawało rady okiełznać własnej psychiki, popadając w coraz to głębszą depresję i sięgając po środki, które to rzekomo miały im pomagać zmierzyć się z problemami codziennego życia – alkohol, papierosy i narkotyki. Obecnie Polacy pragną wzorować się na krajach zachodnich, szukając porady ekspertów, informując ich o zauważonych zmianach psychicznych oraz poszukując specjalistycznej pomocy bazującej przede wszystkim na efektywnej terapii połączonej ze stosowaniem zalecanych leków.

Zmiana nastawienia do własnej psychiki nie jest jednakże jedynym z powodów, dla których zawód psychoterapeuty staje się obecnie w naszym kraju tak popularny. Kolejnym z czynników jest zauważalny skok cywilizacyjny, który sprawił, że mamy dostęp do szerokiego spektrum informacji. Jednym z najistotniejszych źródeł jest w tej kwestii bezsprzecznie Internet. To właśnie tam Polacy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, pragną dowiedzieć się co powodować może stałe rozdrażnienie, bezsenność, nadmierną nerwowość, czy w końcu depresję. Nie tylko korzystają oni z usług terapeutów świadczących usługi online, ale także aktywnie korzystają z forów internetowych, na których co bardziej doświadczeni użytkownicy doradzają nowicjuszom do jakiego psychoterapeuty wybrać się aby możliwie najszybciej poradzić sobie z dręczącymi ich problemami. Stopniowo odchodzi także w zapomnienie niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości przekonanie, że złe samopoczucie czy pogorszenie kondycji psychicznej są wynikiem stresu, przemęczenia, czy nieodpowiedniej diety – Polacy nie obawiają się już szukać, zadawać pytań oraz podejmować prób zrozumienia własnej podświadomości. Wszystkie te czynniki każą sądzić, iż zawód psychoterapeuty będzie zyskiwał na znaczeniu na rodzimym rynku pracy.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote