Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

budownictwo przemysł

Rodzaje przewodów

W rozmowach o tajnikach sztuki budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie koncentrujemy się na podstawowych materiałach budowlanych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też omawiamy zagadnienia zawiązane z projektowaniem przestrzeni mieszkalnej poprzez jej dobranie do indywidualnych wymogów.

Zazwyczaj jednakże zapominamy o tym, jak podstawową rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – wydawać by się mogło niemalże nieistotne – kable i przewody.  Aby docenić rolę na jaką bezsprzecznie zasługują, przedstawiamy państwu artykuł, który to zawierać będzie nie tylko wyliczenie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale także da nam informacje gdzie i kiedy można je zastosować.

Najczęściej stosowanym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Zbudowany jest on wyłącznie z jednego drutu wykonanego z miedzi oraz izolacji z materiału sztucznego (zazwyczaj jest to polwinit). Mimo swojej prostej konstrukcji i relatywnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako bazowy kabel podczas łączenia ze sobą podzespołów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych wszechstronnie stosowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków.. Odpowiednia izolacja sprawia, że jest on chroniony przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także właściwie usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przerwania czy przełamania.

Na osobną wzmiankę zasługuje także kabel YDY, który zbudowany jest nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, gwarantując tym samym lepszą przewodność a także o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Bazująca na polwinicie, zastosowana tu izolacja zapewnia prawidłowe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem profesjonalistów podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych.

Główną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich wszechstronność, jako że możliwym jest wykorzystanie ich do wbudowania zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz budynku, jak również umożliwiają montaż ich zarówno nad jak i pod tynkiem. Na uwagę zasługuje również ich ponadprzeciętny stosunek ceny do jakości, która to sprawia, że są one stosowane o wiele częściej od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.

Przyłączając do sieci elektrycznej urządzenia charakteryzujące się średnim poborem mocy, jak na przykład pralki, lodówki, czy zmywarki, najczęściej stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable odpowiednie do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Warto przypomnieć, że ich warstwa ochrona jest relatywnie miękka i podatna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, a więc nie należy ją wykorzystywać w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których może dojść do ich nadmiernego zgięcia lub przerwania.
Obecnie sklepy z materiałami budowlanymi oferują swoim klientom szeroki asortyment okablowania dostosowany do wyszukanych potrzeb oraz warunków.

Dzięki temu możemy mieć pewność, że pragnąc podłączyć urządzenie AGD, oświetlenie czy zaimplementowanie urządzenia kontrolnego w sieci, zastosujemy kabel do tego celu zaprojektowany, tym samym unikając ewentualnych problemów eksploatacyjnych. W razie niepewności, nie wahajmy się zasięgnąć wsparcia specjalisty w sklepie – na pewno doradzi on nam właściwy typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote