Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

finanse i biznes nieruchomości

W marcu można spodziewać się minimalnego wzrostu podatku od nieruchomości. Właściciele domów zaniepokojeni

Pogłoski o podniesieniu podatków niedługo okażą się faktem. Na początku marca właściciele nieruchomości powinni zostać poinformowani z urzędu miasta lub gminy o wysokości podatku oraz zapłacić pierwszą ratę.

Podatek od nieruchomości należy do opłat lokalnych, które zasilają budżety miasta bądź gminy. To one ostatecznie decydują o jego wysokości. Ustawa podaje tylko maksymalne stawki tego zobowiązania.

Wzrost podatku od nieruchomości zasili budżety gminne

Zazwyczaj jednak stawki jakie gminy podają oscylują blisko maksymalnych wartości i każda zmiana widełek powoduje powiększenie tej płatności. Muszą go odprowadzać wszyscy właściciele nieruchomości, budynków, gruntów oraz lokali, niezależnie od tego czy są osobami prywatnymi czy prawnymi.

Ustawodawca nałożył również obowiązek odprowadzania podatku od nieruchomości na dzierżawcach gruntów oraz na osobach, które wieczyście je użytkują. Jak informują specjaliści zajmujący się wynajmem biur z firmy Bronowice Business Center, w przepisach ustawy istnieje co prawda możliwość zwolnienia obowiązku podatkowe, w praktyce jednak założenia te spełniają jedynie wąska grupa właścicieli i dzierżawców. Podsumowując podwyżka podatków dotknie więc każdego właściciela nieruchomości.

Niewielka grupa właścicieli może liczyć na zwolnienia z tego obowiązku

Tegoroczne podwyżki podatku są związane z jego osobliwą konstrukcją. Stawki bowiem są związane z inflacją i każdy jej wzrost powoduje podwyżkę tej opłaty lokalnej. Dokładnie o ile wzrośnie ten obowiązek podatkowy będzie wiadomo 1 marca tego roku. Natomiast termin płatności pierwszej raty tego zobowiązania mija 15 marca.

Ta wiadomość nie ucieszy zapewne osób fizycznych, które rozliczają się na podstawie otrzymanych z gminy decyzji. Osoby prawne takie jak jednostki organizacyjne, stowarzyszenia oraz spółki i fundacje opłacają podatek od nieruchomości na podstawie składanych co roku deklaracji. Prawdopodobnie więc podwyżka uderzy bardziej w tą pierwszą grupę.

5.00 avg. rating (100% score) - 2 votes