Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

budownictwo

Rodzaje pomp ciepła.

Jak doskonale wiadomo, żaden kompleksowo wyposażony obiekt mieszkalny czy użytkowy nie obędzie się bez dostępu do bieżącej wody, energii elektrycznej, Internetu, czy w końcu – energii cieplnej, która to umożliwia utrzymanie zadowalającej temperatury wnętrza nawet w sytuacji, gdy temperatura za oknem spadnie znacznie poniżej zera.

 

pompa-ciepla-vatraW ramach dzisiejszego artykułu pragniemy zająć się właśnie ostatnią z instalacji, a w szczególności kluczowym jej elementem jaki stanowi bezsprzecznie pompa ciepła. To właśnie ona pozwala nam bowiem nie tylko odpowiednio dogrzać każde z pomieszczeń domu, firmy, czy obiektu użyteczności publicznej, ale także daje możliwość podgrzania wody, którą to wykorzystać będziemy mogli zarówno do gotowania posiłków jak i do mycia. Zadaliśmy pytanie przedstawicielowi firmy Vatra S.A jednego z czołowych producentów pomp ciepła w Polce  sobie – jakie rodzaje pomp ciepła dostępne są obecnie na polskim rynku?


Stosując najprostszy a jednocześnie najpowszechniejszy w chwili obecnej podział, systemy ogrzewania oparte na zastosowaniu pomp podzielić można na gruntowe, wodne oraz powietrzne. Już w tym momencie pragniemy jednakże nadmienić, iż w zależności od wybranego rozwiązania, koszt całej instalacji wahać się może od pięciu do nawet dwudziestu tysięcy złotych, a więc inwestycję taką należy na początku odpowiednio rozplanować oraz oszacować, czy poczyniony wkład zwróci się w relatywnie krótkim okresie czasu. Jeżeli okaże się, że stosunek ceny do wydajności kształtuje się na zadowalającym poziomie, warto pokusić się o instalację rzeczonego systemu, wybierając jeden z jego rodzajów omówionych poniżej.
1. Najpopularniejsze wśród Polaków systemy gruntowe bazują na gromadzeniu ciepła w odpowiednio przystosowanych pojemnikach oraz rurach znajdujących się pod powierzchnią mieszkalną lub użytkową, natomiast do jej wnętrza dostarczane jest dzięki zastosowaniu czynnika o odpowiednio niskiej temperaturze. Po jego odparowaniu zachodzą przemiany termodynamiczne, dzięki którym ciepło rozprowadzane jest równomiernie po wszystkich pomieszczeniach, w których zainstalowano rury grzewcze.

2. Na drugim miejscu pod względem rozpowszechnienia plasują się pompy wodne, które to niestety są jednocześnie rozwiązaniem najbardziej kosztownym. Instalacja systemu wodnego związana jest bowiem z koniecznością budowy aż dwóch studni, z których jedna pobiera wody gruntowe, druga natomiast umożliwia ich wchłanianie. Krążąca w obiegu woda umożliwia skroplenie czynnika, jednakże aby było to możliwe, niejednokrotnie wymagany jest także montaż pompy wspomagającej, utrzymującej przepływ cieczy na poziomie 150l/h – dopiero taka wydajność systemu pozwala na wygenerowanie zadowalającej ilości ciepła.
3. Najmniej popularną naszym kraju instalacją jest system bazujący na zastosowaniu pompy powietrznej. Fakt ten jest uzasadniony, jako że powietrze, w przeciwieństwie do wody oraz gleby jest znacznie mniej wydajnym magazynem ciepła, przez co pragnąc zapewnić ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych, biurowych lub przemysłowych na odpowiednio wysokim poziomie, zmuszeni będziemy do zakupu znacznie większej niż ma to miejsce w przypadku dwóch nadmienionych powyżej alternatyw pomp ciepła…co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością poniesienia niebagatelnych kosztów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes