Prestiżaki

Prestiżowy Portal Prasowy

wentylacja
budownictwo

Wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna?

Każdy dom czy też budynek użyteczności publicznej porównać można do ludzkiego organizmu – jest to system współdziałających ze sobą oraz wzajemnie się uzupełniających systemów i układów, które to zapewniają pełen komfort życia mieszkańcom.

Poza instalacjami najpotrzebniejszymi, jakimi bezsprzecznie są system ogrzewania, doprowadzania wody, czy też instalacja elektryczna, nie można także zapomnieć o instalacji wentylacyjnej.

To właśnie jej zadaniem jest odprowadzanie na zewnątrz zużytego powietrza, nadmiaru wilgoci oraz zanieczyszczeń, które to przy dłuższej ekspozycji okazać się mogą wysoce szkodliwe dla przebywających w poszczególnych pomieszczeniach osób.

Podejmując się montażu lub zlecając wykonanie wentylacji stajemy jednakże przed podstawowym pytaniem – jaki typ systemu wybrać? Odpowiedź na to pytanie udzielana przez ekspertów, jest jednocześnie bardzo trafna i wysoce ogólnikowa. Zwykli oni bowiem odpowiadać, iż wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i zapotrzebowania. Aby nieco ułatwić naszym czytelnikom wybór postanowiliśmy wraz z ekspertem z krakowskiej firmy Ekogalicja porównać ze sobą dwa najbardziej popularne rodzaje instalacji wentylacyjnych – system mechaniczny oraz grawitacyjny.

Rozpocznijmy porównanie od pierwszego z typów instalacji wentylacyjnych. System mechaniczny opiera się na zastosowaniu połączeń rurowych, które to usuwają powietrze na zewnątrz domu lub obiektu użyteczności publicznej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych, niewielkich, umieszczonych w strategicznych miejscach konstrukcji wentylatorów. Z uwagi na fakt, iż komponenty te pełnić mogą rolę zarówno elementów odprowadzających zużyte powietrze jak i doprowadzających do poszczególnych pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz, instalacja taka określana jest niejednokrotnie mianem nawiewno-wywiewnej. System taki jest wysoce efektywny, jako że jego skuteczność sięga nawet 70-80 %. Niemniej jednak, jeżeli decydujemy się na jej wybór, przygotowani musimy być na wydatek 10-20 tysięcy złotych. Obejmuje on jednakże wyłącznie rury, przyłącza oraz wentylatory. W przypadku starszych obiektów konieczne może być także przeprowadzenie dodatkowej modernizacji lub zmiany struktury budynku, co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami.

Jak przy takim konkurencie prezentuje się instalacja grawitacyjna? Okazuje się, że jest to system o wiele bardziej powszechny, niewymagający wykorzystania specjalistycznych komponentów. Wentylacja grawitacyjna opiera się na wykorzystaniu jednego z podstawowych elementów każdego domu oraz budynku użyteczności publicznej, a więc – komina z kanałami wentylacyjnymi znajdującymi się w pozycji pionowej. System taki polecany jest przez inżynierów oraz budowniczych, jako że jest on nie tylko wysoce efektywny (na poziomie 65-70%), ale również nie wymaga przebudowy struktury wewnętrznej poszczególnych pomieszczeń celem ich dostosowania do potrzeb systemu wentylacyjnego. Co więcej, w przeciwieństwie do instalacji opierającej się na wykorzystaniu wentylatorów generujących niewielki, jednak słyszalny hałas, instalacja grawitacyjna jest bezgłośna. Nie potrzebuje ona także zewnętrznego źródła zasilania, jako że brak w niej elementów elektronicznych, które potrzebowałyby do działania prądu. Pod uwagę wziąć należy jednakże fakt, iż wraz ze zużytym powietrzem i zanieczyszczeniami z naszej przestrzeni mieszkalnej usuwane jest także ciepło, co z kolei wymusza jej dodatkowe dogrzewanie i ponoszenie większych kosztów opałowych.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote